Práce ze země a ve volnosti

Hlavním zaměřením je přiježdění a výcvik koní i pokročilá práce s koňmi. Základem je individuální přístup a úprava výcviku podle momentálních schopností a potřeb jezdce i koně.

Práce ve volnosti

Tento pojem znamená doslova to, co říká. Tedy způsoby výcviku, kdy nás s koněm nepojí vodítko, ale gesta, pohyby těla a kontakt očí. Nadneseně to lze popsat jako „souznění“ založené na vzájemné důvěře, respektu a ochotě vnímat jeden druhého. V podstatě jde o hru s koněm, kdy se „spojíte“ v jednu bytost a kůň dělá to, co po něm chcete. Dá se říct, že si navzájem čtete myšlenky a kůň vás zároveň bere jako vůdce stáda.

Vůdce stáda

Práce ve volnosti Foto

Co znamená být „vůdcem stáda“? Nemůže se jím stát každý člověk. Buď tuto vlastnost v sobě máte nebo ne. I když ji v sobě objevíte, neznamená to automaticky, že vás takto přijme váš kůň a že se tak stane ihned. Někdy trvá vybudování takového vztahu dlouhou dobu, jindy může přijít téměř ihned. Ale samozřejmě to, co stavíme dlouhou dobu, můžeme v okamžiku zničit a celá naše předchozí námaha se zhroutí jako domeček z karet.

Jak se to může stát? Jednoduše. Ujasněme si nejdříve, co znamená pro koně, že vás přijme jako vůdce stáda. Je to stejné jako u lidí. Především u vás hledá bezpečí, ochranu a žrádlo, což jsou v jeho očích základní kameny, na kterých staví svou důvěru k vůdci. Neboť být vůdcem v očích vašeho koně znamená zajistit mu tyto jeho potřeby. Abyste pochopili koně, zkuste se vžít do jeho kůže. Budu respektovat vůdce, pod jehož vedením jdeme od jednoho maléru do druhého? Půjdu za někým, kdo mi řekne: „Přejdi přes tuhle lávku,“ já na ni vlezu a ona se propadne? Budu věřit někomu, kdo řekne: „Pojďme cválat přes tuhle louku“ a my na ní zapadneme do bažiny? Spolehnu se na někoho, kdo mi řekne: „Hele, pojď se podívat zblízka na ten oheň“ a mně chytne ocas? Odpovědi jsou jasné.

A současně jsme si odpověděli na otázku, jak můžete v momentě ztratit důvěru druhých ve vaše vůdcovské schopnosti, kterou jste si možná budovali dlouhou dobu. Rázem jste opět na začátku cesty a může se stát, že důvěru svého koně již nikdy nezískáte.


Jak na práci ve volnosti

Práce ve volnosti Foto

Na práci ve volnosti je nejtěžší právě její začátek. To znamená vybudování vzájemné důvěry mezi koněm a člověkem. Potom je to již jen – nadneseně řečeno – zábava ve formě vyhledávání způsobu komunikace a navazování duševního spojení. Samozřejmě mluvíme o případu, kdy výcviku rozumíme a máme s ním zkušenosti. A zde se naplno projeví kvalita cvičitele.

Základní filozofií je individuální přístup, dostatek času a hlavně zkušeností. Metoda pokusu a omylu dozajista povede k fatálním následkům. Naprosto zjednodušeně můžeme práci s koněm přirovnat k řízení auta. Když se budete dívat, jak se to dělá, a sami to zkoušet, tak se to možná naučíte. Jenže velice pravděpodobně bude vaše pokusné auto zralé do servisu. Zde se taky třeba dozvíte, že jednodušší bude auto vyhodit a pořídit si nové. Pro náš případ si místo auta dosaďte koně.


Kde cvičit práci ve volnosti?

Práce ve volnosti Foto

Nejvhodnějším místem pro nácvik je klasická jízdárna nebo kruhovka. Na úplné počátky práce ve volnosti volíme jízdárnu krytou, v níž kůň najde klid bez rušivých vlivů, které by mohly odvádět jeho pozornost. Práce ve volnosti pro něj bude novou činností a proto jakékoli odvádění pozornosti bude naši práci pouze zdržovat. Štěkající pes, pěkná pampeliška či výhled na koně v sousední ohradě mohou být pro koně zajímavější než vy.

Po zvládnutí základních prvků přidáváme rušivé vlivy, počínaje přemístěním se na jízdárnu otevřenou nebo do kruhovky.Po nějaké době si můžeme ověřit úroveň vybudování důvěry u koně tím, že ho položíme. Jestliže tento cvik provede v klidu a bude ležet bez snahy pozorovat okolí, znamená to, že jdeme správným směrem. Kůň nám věří, že v naší přítomnosti je v bezpečí. Projevuje nám svou důvěru.

 

 

Jak moc to umím já?
Po letech praxe mohu říct, že umím koni předat své myšlenky. A umím je předat tak, že požadovanou práci ve volnosti vykonává k našemu společnému uspokojení. Protože nejtěžší je vybudování důvěry a vyhledání způsobu komunikace mezi mnou a koněm. Pak je vše již jen společně příjemně strávený čas. A já jsem pyšná, že právě tenhle dar jsem v sobě objevila a umím s ním pracovat. Umím naplnit důvěru koně a nezklamat ji. Léta praxe a dosažené úspěchy mě ale také naučily uvědomit si, že vždy je třeba se zlepšovat, tvrdě na sobě pracovat a vnímat svoje nedostatky a poučit se z nich. Naučily mě pokoře, bez které se při práci ve volnosti neobejdete.

Sandra Doležalová CV

Sandra Doležalová

S koňmi vystupuji od roku 2001. V současné době působím jako lektorka přirozené komunikace s koňmi a výcviku koní pro show. Dále mám angažmá jako kaskadérka a šermířka v profesionálních kaskadérských a divadelních společnostech. S koňmi vystupujeme na show u nás i v zahraničí. Přečíst celé CV.

FaceBookTwitterYouTube