Nechte si vycvičit koně

Hlavním zaměřením je přiježdění a výcvik koní i pokročilá práce s koňmi. Základem je individuální přístup a úprava výcviku podle momentálních schopností a potřeb jezdce i koně.

CINDY – jezdecký výcvik a vystoupení Equidance

CINDY - krásně černá. Toto starobylé plemeno také sloužilo kavalerii královského dvora za vlády Karla II. (1660–1685). Svaz chovatelů fríských koní získal v roce 1954 titul „královský“.

Frís – krátká historie plemene

Cindy – Fríská kobyla - Foto

Země původu: Frísko na severu Nizozemí (tradiční oblast chovu)
Typ: barokní kůň
Barvy: vraník
Výška hřebci 163 cm
Výška klisny 156 cm


Foto 2. Fotogalerie fríského koně Cindy P je zde.

 


Historie

Již římský historik Tacitus (asi 55 – 20 n.l.) zaznamenal údaje o fríském koni. Uznával jejich starobylost a hodnotu jako silných a všestranně užitečných zvířat. Toto plemeno se postupně stávalo ušlechtilejší a o tisíc let později je sedlali fríští rytíři a jejich němečtí sousedé, účastníci křížových výprav. Plemeno se zlepšilo i s přílivem orientální krve, což byl výsledek kontaktu s pouštními koňmi během válečných tažení a později i záměrného křížení s proslulým andaluským koněm, který se ze Španěl dovážel do okupovaných nizozemských provincií během osmdesátileté války.

Toto starobylé plemeno také sloužilo kavalerii královského dvora za vlády Karla II. (1660-1685). Přes svou výjimečnost fríský kůň na počátku 20. století téměř vyhynul. V roce 1913 zbyli ve Frísku jen tři hřebci. Plemeno zachránila druhá světová válka, kdy holandští zemědělci měli nedostatek vozidel a museli se vrátit ke koním. Svaz chovatelů fríských koní získal v roce 1954 titul „královský“.

Obrazová encyklopedie koní: Helena Kholová,CSc. a Doc.ing. Jaromír Dušek,DrSc.


Povaha

Frís má dobré vlastnosti – vytrvalost, skromnost, sílu a učenlivost.


Konstituce

Linie krku a hřbetu dělá z fríse ideálního kočárového koně. Má krátké, silné nohy, hříva a ocas jsou husté. Svalnaté tělo s oblým kohoutkem je dobře stavěné. Typickým znakem plemene jsou rousy na spodní části holení a na spěnkách.


Současné využití

V dnešní době je velmi oblíbený jako drezurní kůň pro show nebo v cirkusové manéži. Ale zápřež k němu neodmyslitelně patří :o)

Sandra Doležalová CV

Sandra Doležalová

S koňmi vystupuji od roku 2001. V současné době působím jako lektorka přirozené komunikace s koňmi a výcviku koní pro show. Dále mám angažmá jako kaskadérka a šermířka v profesionálních kaskadérských a divadelních společnostech. S koňmi vystupujeme na show u nás i v zahraničí. Přečíst celé CV.

FaceBookTwitterYouTube