Nechte si vycvičit koně

Hlavním zaměřením je přiježdění a výcvik koní i pokročilá práce s koňmi. Základem je individuální přístup a úprava výcviku podle momentálních schopností a potřeb jezdce i koně.

ARWEN – jezdecký výcvik a vystoupení Equidance

ARWEN - lipická klisna, původem ze Szilvasvardského hřebčína v Maďarsku. Velmi chytrá, pracovitá, hodně temperamentní. Ovládá různé cirkusové cviky (sed, leh, stání na stoličce…) i některé prvky vídeňské španělské školy a jízdu v dámském sedle.

Lipicáni – krátká historie plemene

Arwen – Lipická klisna - Foto

Země původu: Slovinsko, hřebčín Lipica
Typ: barokní kůň
Barvy: bělouš
Výška v kohoutku: 153 - 165 cm

Foto 1
Foto 2

 


Historie

Plemeno vyšlechtěné v druhé polovině 16. století ve slovinském hřebčíně Lipica. Jako předkové se uvádějí bílí španělští koně. Cílem chovu bylo vyšlechtit bělouše pro královský dvůr. Španělští koně byli kříženi s koňmi neapolskými, arabskými, anglickými, dánskými a německými.

Za zakladatele chovu je považováno těchto šest hřebců: Maestoso (bílý kladrubák), Pluto (bělouš, dánský teplokrevník), Siglavy (arabský bělouš), Conversano (neapolský vraník), Favory (kladrubský plavák) a Neapolitano (neapolský hnědák).

Podařilo se vyšlechtit bílé plemeno, ve kterém se však vzácně vyskytne i hnědák. Lipicáni jsou velmi dobře známi díky Vídeňské vysoké jezdecké škole. Zde se k výcviku a předvádění nejtěžších drezurních prvků používají bílí hřebci. K tradicím této školy patří chov jednoho hřebce hnědého.


Povaha

Lipicáni jsou klidní, soustřediví a učenliví. Koně se vyznačují ochotou do práce a výcviku, kde projevují značnou vytrvalost a prokazují vysokou inteligenci.


Konstituce

Hlava velice hezká, mírně klabonosá; krk středně dlouhý, výše nasazený; tělo kompaktní, hluboké, svalnaté s dostatečně hlubokým hrudníkem. Hřbet delší, pevný. Ocas vysoko nasazený. Končetiny jsou kratší, pevné, dobře utvářená kopyta. Srst bílá, vzácně se může vyskytnout hnědák.


Současné využití

Dnes používán především jako velmi dobrý drezurní kůň (např. Vysoká jezdecká škola Vídeň) nebo kočárový kůň.

Sandra Doležalová CV

Sandra Doležalová

S koňmi vystupuji od roku 2001. V současné době působím jako lektorka přirozené komunikace s koňmi a výcviku koní pro show. Dále mám angažmá jako kaskadérka a šermířka v profesionálních kaskadérských a divadelních společnostech. S koňmi vystupujeme na show u nás i v zahraničí. Přečíst celé CV.

FaceBookTwitterYouTube