Výcvik jízdy v dámském sedle

Výcvik jízdy v dámském sedle probíhá na zkušených koních, kteří jsou na tento typ osedlání zvyklí. Vlastní výuka probíhá zpočátku na lonži, kdy se naučíte správný sed a držení rovnováhy.

Jízda v dámském sedle

Jízda v dámském sedle je mojí největší vášní. Opravdovou dámu na koni si není možné představit jinak než v bočním sedu v dámském sedle, které zdůrazňuje eleganci a ženskost jezdkyně.

Dámské sedlo

Jízda v dámském sedle - Foto: Renáta Kolářová

Toto specifické dámské sedlo samozřejmě vyžaduje důsledný výcvik, protože styl jízdy se diametrálně liší od stylu jízdy v klasickém sedle. Ovládnutí způsobu jízdy v dámském sedle vám ale přinese jedno velké potěšení – budete se cítit jako dámy.

Nenechte se zmást – v tomto druhu sedla, jehož počátky se datují již do desátého století, je možné dělat téměř vše, co v sedle klasickém, tedy i skákat přes překážky a předvádět cirkusové prvky. Výuka jízdy v dámském sedle je samozřejmou součástí mé nabídky.

Pro zvládnutí jízdy v dámském sedle je dobré, nikoli však nezbytné, zvládat základy jízdy v klasickém anglickém sedle, tedy obkročmo. Nejdříve vás s novým druhem sedla seznámím, probereme sedlání a funkce jednotlivých částí sedla. Při vlastní výuce se nemusíte bát sedu bokem, protože i při kurzech jízdy v dámském sedle začneme pracovat na lonži, na spolehlivém a klidném koni, naučím vás správný sed a vysvětlím, jak držet rovnováhu.

Bude to pro vás nezvyklé, ale brzy k výuce v kroku přidáme klus a cval. Až bezpečně zvládnete základy a nabudete větší jistoty, vezmu vás i na vyjížďku do terénu.

Po skončení první hodiny vás bude bolet tělo, ale z koně seskočíte s hřejivým pocitem, že jste poprvé v životě jely jako opravdové dámy ☺

Podívejte se na fotogalerii vystoupení "Kůň a oheň", jehož součástí je jízda v dámském sedle. Můžete mrknout také na fotogalerii dámského sedla a popis vystoupení Dáma v sedle. Vše o dámském sedle naleznete zde. Také se můžete přijít podívat na vysoupení "Dáma v sedle".

 

 

Jak moc to umím já?
V dámském sedle jezdím léta a snad i častěji než v jakémkoli jiném. Na jízdě v dámském sedle je založeno nejedno vystoupení, kombinované s dalšími atrakcemi jako je šerm na koni, ohňová show a celá řada cirkusových prvků. Nejlépe to uvidíte ve fotogaleriích těchto stránek.

Sandra Doležalová CV

Sandra Doležalová

S koňmi vystupuji od roku 2001. V současné době působím jako lektorka přirozené komunikace s koňmi a výcviku koní pro show. Dále mám angažmá jako kaskadérka a šermířka v profesionálních kaskadérských a divadelních společnostech. S koňmi vystupujeme na show u nás i v zahraničí. Přečíst celé CV.

FaceBookTwitterYouTube